Danışanlarımızdan her gün pek çok farklı konuda sorular alıyoruz... Bu sorulardan bazılarını ve cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Unutmayınız ki her danışanın durumu, işi ve aile dinamikleri farklılık gösterebilmektedir... Aşağıdaki soru ve cevaplar sadece genel bilgilendirme amaçlıdır.


Amerika'ya Yatırımcı vizesi ile gelmek istiyorum. İşlemler ne kadar sürer?

Bu sürecin ne kadar süreceği konusunda kesin ve net bilgi vermek mümkün olmamakla birlikte, başvurunun bazı aşamalarında 'Express Service' ücreti ödemek koşulu ile işlem süreçleri kısaltılabilmektedir.


Yatırımcı Vizesi başvuru sürecinde istenen İş Planını kendim yazabilir miyim?

Kendi işinizle ilgili detayları elbette ki en iyi siz bilirsiniz.  Ancak Amerikan Hükümeti'nin Göçmenlik / Yatırımcı Vizesi başvuruları alırken talep ettiği İş Planı'nın, kendilerinin belirledikleri kriterlere uygun olması şart koşulmaktadır.  Bu nedenle, yerleşeceğiniz eyaletin kanunları ve ticari beklentileri doğrultusunda şekillendirilecek bir İş Planı başvurunuzun olmazsa olmazıdır.  Bu konuda profesyonel hizmet almak en doğru yaklaşım olacaktır.


Şirket kuracağım eyaleti belirlerken nelere dikkat etmem gerekir?

Amerika'daki her eyaletin kendine göre kanunları ve vergi uygulamaları vardır.  Beklentileriniz, işinizle ilgili hedefleriniz ve tabii ailenizin istekleri, eyalet ve yaşayacağınız şehrin seçiminde önemli rol oynayacaktır.


Daha önce Amerika'ya ürün satmayı denedik, olmadı... Tekrar denememiz ne kadar anlamlı?

Çok sayıda Türk şirketi, daha önce Amerika pazarına açılmak için girişimde bulunduklarını, ancak, yaklaşık 3 yıllık bir pilot çalışma dönemi sonrasında istediklerini bulamayıp tamamen operasyonlarını kapattıklarını ifade ediyorlar.  Oysa ki Amerika, 350 milyon nüfusu ile dev bir ekonomi ve tüketim merkezi.  Daha önce bu tarz bir girişimi olmuş firmalar için ilk adım, geçmişte denedikleri/uyguladıkları iş modelinin neden işlemediği konusunda bilgilenmek olacaktır.  Sonrasında geliştirelecek iş modelleri ise, tecrübeli mentor/yerel danışmanlar gözetiminde uygulamaya geçecektir.